Rozhovor s Blesk [blesk.xf.cz]

25. srpna 2012 v 20:25 | Avalon&Blesk |  Rozhovory

BLESK [BLESK.XF.CZ]Někdo mě považuje za suchara, jiný za blázna. Říkají o mně, že jsem komediant s vážnou tváří i romantik bez srdce. Mám zkrátka tolik tváří, kolik lidí mě zná. A přesto mě nejspíš nezná nikdo. Slyším na jméno Jana a rodiče si mě pořídili už téměř před čtvrt stoletím, i když to je tak dlouho, že si na to ani nepamatuju. V současné době tak trochu studuju, tak trochu pracuju a žiju někde na cestě mezi Prahou, kam mě volají povinnosti, a Pardubicemi, kam mě táhne rodina. Ráda bych se živila psaním, ale to je dost ošemetná otázka, protože "živit se" a "uživit se" jsou dva naprosto rozdílné časy. I proto to ukáže až čas.

1. Tvé jméno je mezi autory Fan Fiction velmi známé. Jak je to ale dlouho, co jsi napsala svou prvotinu ze světa Harryho Pottera a jaké na ni máš vzpomínky?

Svoji FF prvotinu, Zbraně nejmocnějších, jsem začala psát někdy na základce, myslím tam ve 14 letech. Strašně mě naštvalo, že Sírius na konci pátého dílu zemřel, tak jsem se to rozhodla alespoň trochu změnit. Dopadlo to, jak to dopadlo. Na Zbraně mám krásný vzpomínky, užila jsem si ten příběh, i když ještě dost naivně. A taky jsem se na tom příběhu strašně vypsala, což je podle mě vidět, hlavně když se člověk podívá na začátek a konec.

2. Zůstaneme-li stále u tvých začátků, nabízí se další otázka. Začínala jsi s FF nebo s originální tvorbou, kterou taktéž můžeme najít na tvých stránkách?

Jako úplně malá, asi desetiletá, jsem začala psát příběhy o dvou andělíčcích Lukovi a Fukovi, ale pokud vím, skočila jsem někde u 5. kapitoly. Potom přišlo FF a z toho nějak vyplynul ten zbytek. Originální věci na mém webu jsou většinou z literárních soutěží, jinak zatím píšu originálky do šuplíky. Snad jen zatím.

3. Kdy jsi se rozhodla začít publikovat své psaní na internetu a co jsi zvolila? Tvoje povídky můžeme najít i na serverech jako fanfiction.potterharry.net. Začínala jsi tím nebo vlastní stránkou a kde ještě můžeme tvoje dílka najít?

Svoje FF jsem začala publikovat tehdy hned, jak jsem psala. Pamatuju si, že první kapitoly Zbraní jsem přidávala 2x v týdnu, to byly časy! A publikovala jsem ještě na tom původním "fanu", na tom světle fialovém, jestli si na něj ještě někdo vzpomene. Když to s ním ale začalo jít z kopce, rozhodla jsem se pro vlastní web, což bylo v roce 2006, který běží dodnes na adrese www.blesk..xf.cz/fanfiction.htm.

4. Většina autorů se v současné době pohybuje na serverech jako blog.cz, pise.cz apod. Oproti tomu ty jsi zvolila stránky, u kterých si někteří stěžují na složitou administraci. Proč jsi vybrala zrovna webzdarma.cz?

Zcela upřímně nemám blogy v lásce. Přijdou mi takové tuctové, má je každý a především jsou dost omezené. Vím, že administrace je velmi snadná, ale já mám ráda, když můžu mít všechno pod kontrolou a nemusím se omezovat na předpřipravené formy. A to mi umožňují stránky s rozhraním .htm a .php, jaké poskytují třeba webzdarma.cz.

5. Proč zrovna Blesk? Říká ti tak někdo i v realitě nebo je to pouze záležitost internetového světa?

Tuhle přezdívku mi před lety vymyslel jeden kamarád, zcela upřímně už ani nevím, z čeho to vzniklo. Potom jsem si to dala jako nezávazný nick na "fanu" a už mi to nějak zůstalo. Jinak Blesku mi většinou říkají lidi z "fanu", nebo ti co vědí, že píšu. Je to takový trochu druhý život.

6. Ví o tvých stránkách někdo z tvého okolí? Existuje ve tvém okolí někdo, komu bys něco ráda dala přečíst nebo někdo, kdo si nenechá ujít jedinou tvou povídku?

Poměrně dost lidí ví o tom, že píšu, ale ne všichni to čtou. Několik kamarádek, které na základní škole četli Zbraně, tak se občas ptají, co píšu a tak, ale ony už z toho vyrostly, já ne. Ale jinak mám kolem sebe dost autorů, se kterými se vyměňujeme tvorbu. Především Sevika99, což je můj věrný spoluviník, a Erumoice, které dělám betu.

7. Našla jsem na tvých stránkách několik příběhů a dvě fantasy. "Pohádky na špatnou dobrou noc" by si ale určitě zasloužily pokračování. Plánuješ s nimi něco?

Pokračování je v plánu, alespoň další tři příběhy, bohužel není čas.

8. Také zveřejňuješ dílka jiných autorů. Překlady od Kapi, Erumoice a povídku Rivill. Proč tyto autorky? Znáš se s nimi i v realitě nebo pouze přes internet?

S Erumoice a Rivill se znám i z reality. Rivill četla Zbraně a po letech jsme se sešly v jedné třídě a s Erumoice jsme se potkaly na přijímacích zkouškách. A od tý doby už to jelo. Kapi osobně neznám, ale občas si píšeme.

9. Co se týká tvých dokončených FF, byl by hřích nezmínit dvě nejdelší. Zbraně nejmocnějších (73 kapitol a dva epilogy) a teprve nedávno dokončené Zapovězence (85 kapitol + epilog). Kterou z těchto povídek máš radši a jak na jejich psaní vzpomínáš?

Nedá se říci, kterou mám raději, je to jako vybírat mezi dvěma dětmi. U Zbraní mám raději postavy a děj, u Zapovězenců zpracování. Je tam hodně romantiky a humoru, takže je to spíš taková oddechovka. A co se týče psaní, tak myslím, že každý autor to zná - nejdřív euforie a od půlky už se modlí, aby to dotáhnul do konce a nevystřílel postavy v půlce příběhů. A já mám ještě tu hroznou vlastnost, že neumím psát krátce. Pak to podle toho vypadá.

10. A jak bys čtenářům přiblížila v několika větách děj?

Ve Zbraních to je Harryho příběh o boji s Voldemortem, i když (jak už jsem zmínila), je to příběh, který vznikl kvůli Siriusovi. Je o přátelství, o dospívání… tak nějak o všem. Zapovězeni už jsou víc dospělí. Nemyslím v té romantické rovině, kdy se k sobě přibližují Severus s Hermionou, ale spíš v té bojové. Ten střet s realitou, intriky, uvědomění, že svět není černobílý a ne všichni hrají čistě. Jinak, kdo by chtěl čistě popis děje, tak mu radím, ať si to přečte.

11. Méně kapitol mají dvě dokončené povídky s párem SS/HG, ale ani ty nemohu nezmínit. Potvůrka i Šalamounek měly rozhodně úspěch (a k radosti čtenářů i pokračování). Je pár, který jsi popsala v těchto dílkách, tvůj oblíbený?

V podstatě je, i když, jak říkám, dobrý pár je každý, který je dobře napsaný. Vzpomínám si, že jsem kdysi četla povídku o Luciusovi a Belatrix a strašně jsem jim fandila, i když ani jednoho z nich nemám ráda. Prostě skvěle napsané. Ale jinak mám ráda i jiné páry, jak hetero tak slash, ale je pravda, že jako postavu miluju Severuse. Je to totiž krásně tvárná postava, o které vlastně nikdo nic neví, a tak se krásně formuje k obrazu svému.

12. Stejně jako při předchozí otázce i teď se zeptám, kterou ze dvou zmíněných povídek máš raději a jak bys popsala jejich děj.

Nejraději mám Potvůrku, ale první část. Osobně nemám ani jedno z pokračování ráda, v podstatě vznikly čistě kvůli čtenářům. Šalamounek vznikl do jedné FF soutěže a je o dvou zoufalých lidech, kteří se potkají ve správný čas. Potvůrka byl momentální nápad v době zkoušek, který jsem nakonec psala asi rok, ale užila jsem si ho. I když je pravda, že psaní Potvůrky bylo poměrně náročné, protože, ač si to málokdo uvědomuje, tak se tam skoro nemluví. Severus je nemluva a koťata mluvit zkrátka neumějí. A pokračování obou povídek, to jsou, přiznejme si to, slaďáky non plus ultra.

13. Jako další bych mohla zmínit dokončenou povídku Všechno zlé nebo prozatím nedokončený Strach. Další otázku ale místo k tomuto budu směřovat ke štafetové povídce Poison for you. Jak tě napadlo začít psát takovou povídku a čekala jsi, jak se nakonec vyvine?

Ten nápad byl trochu z nouze cnost. Měla jsem napsanou první kapitolu a vymyšlený příběh na téma HP/HG/SS, ale v tu dobu jsem bohužel právě měla rozepsané dvě povídky a nebyl čas. Tak jsem to hodila do pléna a čekala, co se z toho vyvine. No, Sevik mi absolutně zatrhl moje "trojkové" téma, takže ne, nečekala jsem, že se to vyvine tak, jak se to vyvíjí.

14. A existuje někdo, jehož jméno bys ráda viděla za další kapitolou?

Ráda bych viděla třeba Wixie, jejíž povídky miluju, ale vím, že taky nemá času nazbyt.

15. Sekce Miš a Maš prozrazuje, že tvoje psaní neomrzí. První dílka inspirovaná tvými povídkami nebo zkrátka věnovaná tobě tu jsou již od Vánoc 2011. Bylo tu nějaké dílko, které tě potěšilo nebo naopak něco inspirované tvými povídkami, co ti k nim příliš nesedělo?

Každá odezva, která přijde, potěší. A nemyslím to jako frázi, protože skrze podobné povídky vidíte, jak čtenáři vnímají vaše příběhy. Co jim tam třeba chybí, jak by to změnili a tak. Strašně mě v té poslední várce potěšil kousek od Máji, která napsala variaci na Všechno zlé s malým Rikym, to jsem si užila.

16. V které denní/noční době nejraději píšeš?

Jsem taková sova, nejraději píšu večer, tak mezi 22 a 2 hodinou ranní. Je to bohužel taky doba, kdy se učím a pracuji, proto to se psaním v poslední době vypadá tak bídně. Ale probíjím se, probíjím.

17. A co inspirace? Máš nějakého blogera nebo osobnost, která tě inspiruje?

O inspiraci se moc mluvit nedá. Mám autory, které obdivuji, ale není to, že bych se jim chtěla přiblížit. Každý autor je jiný, jedinečný, specifický a kopírovat se prostě nedá. A kde beru inspiraci? Úplně kdekoliv. Občas mi stačí scéna, věta, situace a hned se na to začne obalovat další a další děj. V podstatě mi stačí málo, zbytek spáchá moje hlava.

18. Pomalu se dostáváme k poslední otázce. Prozradíš nám, co plánuješ nadále psát? Půjde o dokončení Strachu nebo tě napadla nějaká nová povídka, o které bys nám mohla něco říct?

Nápadů na nové povídky mám asi 20. Sevik99, kterého vždycky zahrnu, by mohl vyprávět, ale všechny nápady teď musím ubíjet, protože je na řadě Strach. Tu povídku píšu už skoro pět let a už ji vážně musím dotáhnout. Je to trochu srdcová záležitost a i když si to nemyslí všichni, je to podle mě to nejlepší, co jsem kdy napsala. Je o dost složitější než zbytek mých děl, jsou tam intriky, spory, zákruty, smrt, nedůvěra, proto se to i hůř píše, ale o to víc si toho vážím. A co přijde potom? Na skladě mám rozepsané čtyři povídky, každou jinou, tak uvidíme, na co bude slina.

Uvítám každého čtenáře, který zavítá na moje povídky nebo na mé stránky. Nemusí si je zamilovat,
stačí přečtení, objektivní názor, nebo alespoň minutka, kterou vás donutím se nad mými příběhy zamyslet.
Nemusí zářit slunce, stačí mi duha.
Odpovídala Blesk a otázky tvořila Avalon.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Surynka Surynka | Web | 26. srpna 2012 v 0:32 | Reagovat

Krásný rozhovor. Měla jsem pocit, že to tvořil opravdový novinář a dozvěděla jsem se o nové autorce, která toho má z povídek za sebou opravdu hodně a doufám, že před sebou jich má taky ještě dost, protože si ráda něco přečtu :-)

2 Susie Susie | 26. srpna 2012 v 12:08 | Reagovat

Opravdu skvělý rozhovor:) Jak stavba tak obsahově, dozvěděla jsem se alespoň něco nového:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Povídky nebyly napsány za účelem dosažení zisku, všechny postavy i svět, ve kterém se příběhy odehrávají patří výhradně a jedině J.K.Rowlingové a já bych jí tímto ráda poděkovala za stvoření něčeho tak úžasného, co ponouká naši fantazii. (vše ostatní mimo kánon je vlastnictví autorů povídek a ničí jiné, proto platí zákaz jakéhokoli kopírování).
xxx