10.kapitola - Bratr

29. ledna 2012 v 12:58 | Dejna |  Krev není voda
Pondělí patřilo mezi Gabrieliny oblíbené dny, sice celý den učila, ale zvládnout šestý ročník Nebelvír-Havraspár a odpoledne třetí ročník Mrzimor-Havraspár nebylo vůbec nic těžkého. Těšila se hlavně na večer, na Velkou vánoční slavnost.
Severus měl ovšem zcela opačné pocity, nebýt Brumbála, rozhodně by tam nešel. Ředitel ovšem trval na tom, aby se zúčastnila celá škola a všichni vyučující.
Snape neměl lehký den. Emil Granham opakovaně nedodržel přísné pokyny, jeho kotlík explodoval, byl to obrovský výbuch, tlaková vlna rozbila veškeré skleněné předměty v blízkosti. A že jich tam bylo! Severus zuřil tak, že se Granham málem rozbrečel. A to už bylo co říct, jelikož to byl už žák sedmého ročníku. Po tomto bídném dopoledni přišlo ještě horší odpoledne. Longbottom vylil celý obsah kotlíku Brownové na ruku, která jí ihned zezelenala a napuchla. Snape musel vyděšenou studentku odvést na ošetřovnu.


Když se očekávaný večer přiblížil, Gabriel zahájila přípravy. Umyla si vlasy a vyfénovala je. Pak si oblékla své nové černé šaty a pečlivě se nalíčila. Vlasy nechala volně rozpuštěné. Měla naspěch, letmo se zhlédla v zrcadle, usoudila, že to není špatné, a vydala se do Velké síně, odkud byl až do druhého patra slyšet čilý společenský ruch.

Všichni studenti třetích až sedmých ročníků měli sraz ve vstupní hale ještě o hodinu později, profesoři dorazili o něco dříve, aby vyřešili poslední organizační problémy a dokončili výzdobu. Snape tam tou dobou ještě nebyl. Gabriel vstoupila do síně a hned si všimla, že profesor Kratiknot má problémy s připevňováním uvolněné girlandy na strop, vytáhla hůlku a pomohla mu.
"Děkuji vám," usmál se.
"Nemáte zač, profesore, mohu vám ještě nějak pomoci?"
"Ano, byl bych velice rád. Je třeba vytvořit větší prostor pro tanec, mohla byste to zařídit?" řekl, mávl hůlkou a část kolejních stolků zmizela. Gabriel to zopakovala po něm a odletěl i druhý kolejní stůl Zmijozelu. Totéž udělali i se zbývajícími stoly. Do sálu vešel profesor Brumbál a vedl za sebou velice oblíbenou hudební skupinu Sudičky. Ukázal jim místo, kde budou účinkovat. Potom se Velkou síní začaly rozléhat neučesané tóny laděných nástrojů. Mezitím profesorka McGonagallová upravila několik nedostatků na nádherně nazdobených vánočních stromcích.
"Ustupte," křikl Kratiknot a znenadání se začaly ze stropu snášet malé kulaté stolky a židle, stolků bylo asi padesát a ke každému pět židlí. Každý stolek při dopadu hlasitě žuchl. Když dopadl poslední, objevilo se na všech sváteční prostírání. Gabriel pomáhala, kde se dalo. Brzy se dostavili také všichni zbývající učitelé. I Snape dorazil. Marvin připevnil velikou hvězdu na strop. Brumbál si spokojeně uhladil vousy a usoudil, že už je všechno připraveno, potom švihl hůlkou a otevřely se dveře. Do sálu začali vcházet svátečně oblečení studenti. Posadili se ke stolkům. Brumbál si významně odkašlal. Velká síň ihned ztichla a všichni se k němu otočili.
"Vážení kolegové, milí studenti, vítám vás na letošní tradiční Velké vánoční slavnosti, která se koná již po šestisté sedmdesáté deváté. Děkuji všem, kteří se na její přípravě svědomitě a zodpovědně podíleli a vytvořili pro nás toto působivé a slavnostní prostředí. Věřím , že se vám všem zde bude líbit a že dnes prožijeme výjimečný společenský večer. Nehodlám vás samozřejmě zdržovat dlouhými proslovy, rád bych vám jen popřál šťastné a veselé Vánoce, dobrou chuť a dobrou zábavu," řekl a šel se posadit na své místo.
Potom začaly Sudičkyhrát. Nejdříve koledy, aby studentům lépe chutnala večeře, a teprve pak se rozproudila volná zábava.
Gabriel byla spokojená, nemohla se nabažit pohledu na roztančený sál. Usmívala se.

Snape seděl otráveně v rohu a místnosti. Nikoho si nevšímal a přemýšlel, jak to zaonačit s Emmou a Kate. Nejraději by se byl vrátil do sklepení, ale účast na slavnosti byla pro všechny profesory povinná. Brumbál jasně naznačil, že se nikdo nebude stranit kolektivu.
Gabriel se výborně bavila celý večer. Čas příjemně plynul.
Krátce po půlnoci, když kapela přestala hrát, si Brumbál opět hlasitě odkašlal.
"Vyhlašuji poslední tanec!"
Kapela se opět rozehrála a Gabriel se snad po dvacátém tanci s Marvinem Stevensonem zhroutila na židli vedle Brumbála.
"To je nádherný večer," oslovila ho a napila se máslového ležáku.
"No ano, jsem rád, že jste spokojená, ale váš bratr má nepochybně jiný názor," řekl tiše a kývl směrem ke Snapeovi.
V Gabriel hrklo a začala se dávit máslovým ležákem. Brumbál ji decentně poplácal po zádech.
"Jste v pořádku?"
"Eh… no… ano, vlastně… nevím… totiž…" zápasila s dechem. Potom na Brumbála vykulila oči. "Co jste to předtím říkal?"
"Vlastně nevím, už si nevzpomínám, vy ano?" zeptal se a předstíral zmatenost, ačkoli by mohl nejspíše doslovně zopakovat všechny věty, které pronesl v posledních několika dnech.
"Samozřejmě, mluvil jste přeci o mém bratrovi a ukazoval na Snapea."
"Máte pravdu, po slavnosti se stavte u mě v kanceláři, jestli vás zajímají příbuzenské vztahy mezi vámi a Severusem."
Kapela dohrála. Brumbál naposledy vstal, aby se s přítomnými rozloučil a popřál jim dobrou noc. Studenti se zvolna po skupinkách začali vytrácet do svých ložnic. Profesoři a pomocný personál uvedli Velkou síň do původního stavu a také se odebrali na kutě.
Kromě Gabriel, Brumbála a Snapea.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Surynka Surynka | 29. ledna 2012 v 13:09 | Reagovat

Moc hezké, poktačuj :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Povídky nebyly napsány za účelem dosažení zisku, všechny postavy i svět, ve kterém se příběhy odehrávají patří výhradně a jedině J.K.Rowlingové a já bych jí tímto ráda poděkovala za stvoření něčeho tak úžasného, co ponouká naši fantazii. (vše ostatní mimo kánon je vlastnictví autorů povídek a ničí jiné, proto platí zákaz jakéhokoli kopírování).
xxx